Blog

V skratke

by 10. marca 2015

Počas nášho života na nádhernom a stále zelenom ostrove Kréta sme mali možnosť vyskúšať rôznorodú chuť a kvalitu rôznych druhov potravín a hlavne extra panenských olivových olejov a ďalších prírodných produktov. Postupne sme sa učili, ako sa všetko pestuje, akú filozofiu pestovania majú Kréťania a prečo sú priami odporcovia používania chémie na ich farmách.
Domáci nás neustále zaúčajú do tajomstiev nielen pestovania, starostlivosti o prírodu, ale aj ako úrodu udržať v maximálnej možnej kvalite bez používania stabilizátorov a rôznych chemických konzervantov.
Postupne vám budeme privážať nové a nové produkty z nášho nového domova KRÉTA. 🙂
Budeme sa snažiť nami nadobudnuté vedomosti odovzdávať vám a naučíme vás základ zdarného stravovania, na čo treba dávať pozor pri kúpe potravín v dnešnej uponáhľanej dobe.
Na základe našich skúseností sme sa rozhodli, začať hlavne základom všetkého a to olivovým olejom – zeleným zlatom nášho zdravia. Na Slovensko sme sa rozhodli doniesť top kvalitu to najlepšie z najlepšieho najviac oceňovaný extra panenský olivový olej a tou značkou je TERRA CRETA to najlepšie nielen na Kréty.
Extra panenský olivový olej je aj v dnešnej dobe pre mnohých vzácnou tekutinou. Málo kto ale vie, že nie je len kvalitnou a základnou, neoddeliteľnou súčasťou každej dobrej kuchyne, ale je aj tekutinou, ktorá dáva vášmu organizmu potrebné látky a zároveň ho aj očisťuje, nakoľko má antioxidantné účinky.
Zelené zlato – harmónia života, je každodenná súčasť zdravého života obyvateľov Kréty. Preto je Kréta jedna z mála miest na svete s najnižším výskytom srdcovocievnych ochorení a to je preukázané dĺžkou života obyvateľov KRÉTY.
Extra panenský olivový olej vám dáva zmysel a by mal byť vašim každodenným „rituálom“, pri varení a stolovaní. Vychutnávate si ho v kruhu vašej najbližšej rodiny, priateľov a známych.
Blahodarné účinky extra panenského olivového oleja na organizmus si prejdeme podrobnejšie v samostatnom článku. Nemusíte sa obávať používania extra panenského olivového oleja, ako náhradu za tuky bežne používané v domácnosti.
Potrebujete spoľahlivé miesto, kde sa dá vždy nájsť kvalita čistota príroda a hlavne nezabudnuteľná chuť s odborným poradenstvom! Miesto kde nás môžete nájsť je Námestie SNP na sobotňajšom trhu TRH-PIAZ-MARKT 🙂

Toto všetko nájdete a určíte viac nájdete aj na nasej stránke www.bestcreta.eu

Ivka & Giorgos

Olej v šalátoch zvyšuje absorpciu živín

by 15. júna 2019

Olej v šalátoch zvyšuje absorpciu živín

Výskumníci v Iowa State University zistili, že olej plne prenáša výživové výhody konzumovanej zeleniny.
MARY WEST 18. októbra 2017

Keďže živiny v jedle pracujú synergicky, jesť kombináciu niektorých potravín je často výhodnejšia než ich jedenie osamote, a to je na prípad troška oleja na vašom šaláte. Olej zvyšuje absorpciu ôsmych mikroživín, čo podľa nového výskumu zverejnili v časopise American Journal of Clinical Nutrition.

Najlepším spôsobom, ako to celé vysvetliť, je povedať, že pridanie dvojnásobného množstva šalátovej olejovej zálievky vedie k dvojnásobku absorpcie živín.
Wendy White, štátna univerzita v Iowe

Zatiaľ čo sa v štúdii použil sójový olej, olivový olej by bol oveľa lepšou voľbou kvôli mnohým zdravotným prínosom, ktoré s ním súvisia.
Vedúca autorka Wendy White, profesorka vedy o výžive a ľudská výživová poradkyňa, tiež zistila, že konzumácia šalátu bez oleja sa znižuje pravdepodobnosť, že živiny v zelenine sa absorbujú v tele.
Osem živín, ktoré sú potrebné a podieľajú sa pre dobré zdravie.
Zahŕňajú štyri karotenoidy: alfa-karotén, beta-karotén, lykopén a luteín. Zvyšné tri sú vitamín K a dve formy vitamínu E.
Olej tiež pomáha pri vstrebávaní vitamínu A, ktorý sa tvorí v črevách z alfa a beta-karoténu. Zvýšená absorpcia živín prináša dôležité zdravotné výhody, ako je ochrana zraku a prevencia rakoviny.
Absorpcia živín v korelácii s množstvom oleja pridaného do šalátu. To znamená, že čím viac oleja sa používa, tým lepšie sú absorbované živiny v tele.
„Najlepší spôsob, ako to vysvetliť, je povedať, že pridanie dvojnásobného množstva šalátovej olejovej zálievky vedie k dvojnásobku absorpcie živín,“ povedala Whiteová.
Napriek zisteniam by spotrebitelia nemali namočiť svoje zeleniny obväzom, varovala Biela. Namiesto toho odporúča, aby sa dodržiavala americká smernica o výžive zahŕňajúca dve diely polievkové lyžice na deň v strave.
V štúdii 12 žien v štádiu vysokej školy jedli šaláty s rôznym množstvom sójového oleja, čo je štandardná zložka šalátových dresingov. Potom sa merali hladiny živín v krvi, aby sa určilo, koľko sa ich absorbovalo. Výsledky ukázali, že tí, ktorí spotrebovali najviac oleja, čo bolo o málo viac ako dve polievkové lyžice, absorbovali maximálne množstvo živín.
„Pre väčšinu ľudí bude olej prospešný koly absorpcii živín,“ povedala Whiteová. “
Priemerný trend, ktorý bol štatisticky významný, bol pre zvýšenú absorpciu živín.“
Aj keď štúdia jasne ukázala, že používanie oleja na šaláty predstavuje výhodu, sójový olej nemusí byť tou najlepšou voľbou.
Podľa Josepha Mercola, známeho prírodného lekára, olivový olej by bol omnoho zdravšou alternatívou.
Varuje, že sójový olej obsahuje vysoko spracované omega-6 mastné kyseliny, ktoré podporujú zápaly, čo je podporou najčastejších chronických chorôb.
Naopak, olivový olej
je tuk bohatý na antioxidanty a obsahuje dôležité vitamíny, má protizápalové vlastnosti a môže znížiť riziko chronických ochorení, ako sú kardiovaskulárne poruchy a cukrovka.
Okrem iného, aj pretože olivový olej podporuje stratou hmotnosti, dokonca diabetici môžu používať primerané množstvo na svoje zeleninové šaláty.

Zdroj : https://www.oliveoiltimes.com/olive-oil-health-news/oil-salads-increases-absorption-nutrients/59172

Nadácia pre artritídu odporúča olivový olej

by 15. júna 2019

Nadácia pre artritídu odporúča olivový olej

Nadácia pre artritídu navrhuje olivový olej spolu so stredomorskou stravou, ktorá pomôže pacientom trpiacim artritídou.
VICKY PRIOR 6. júna 2018

Nadácia pre artritídu v Spojenom kráľovstve odporučila, aby olivový olej pomohol znížiť zápal kĺbov spôsobený artritídou.
Výhody stredomorskej stravy už dlho podporujú výskumní pracovníci v oblasti artritídy. Štúdia z Cochrane Collaboration v roku 2009 zistila, že olivový olej a stredomorská strava môžu zmierniť bolesť po 12-týždňovej štúdii.

Ako je uvedené v nedávnom článku v britskom denníku Sunday Express, olivový olej je bohatý na omega-3 mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú aj v mastných rybách, ako sú tuniaky a lososy. Omega-3 funguje ako protizápalový prostriedok a pomáha znižovať opuch a bolesť v artritických kĺboch.
Slnečnicový olej na druhej strane obsahuje omega-6 mastné kyseliny. Zatiaľ čo malé množstvá Omega-6 nie sú škodlivé a mali by byť konzumované ako súčasť vyváženej stravy, Omega-6s je známe tým, že spôsobujú zápal, čím sa zhoršuje artritický opuch a bolesť.

Webová stránka Nadácie Arthritis naznačuje, že konzumuje denne 2 až 3 polievkové lyžice olivového oleja. Vedľa Omega-3 obsahuje olivový olej tiež oleocanthal , prírodnú zlúčeninu, ktorá funguje podobným spôsobom ako NSAID (nesteroidné, protizápalové lieky), tým, že znižuje účinok enzýmov, ktoré spôsobujú zápal. Bežným NSAID používaným pri artritickej bolesti je ibuprofén, ktorý ako väčšina liekov môže mať nepríjemné vedľajšie účinky. Užívanie pravidelných NSAID zvyšuje riziko zlyhania obličiek a žalúdočných vredov.

Oleocanthal bol zistený na zníženie zápalu v štúdii z roku 2005. Zistilo sa, že extra panenský olivový olej obsahuje rovnaké enzýmy ako drogy ako ibuprofén, napriek tomu, že molekulárna štruktúra oleocantalu a ibuprofenu sú úplne odlišné. Dr Gary Beauchamp, ktorý viedol túto štúdiu, zistil, že čím viac ošúchaného olivového oleja, tým viac oleocantalu to bude pravdepodobne obsahovať. Keď sa napije, olej by mal spôsobiť pocit pálenia v krku.
Konzumácia olivového oleja ako súčasti stredomorskej stravy má iné prínosy pre zdravie nepriamo spojené s príznakmi artritídy.
Zistilo sa, že prívrženci stredomorskej stravy na báze olivového oleja schudli, čo zmierňuje napätie na artritických kĺboch.
Existuje znížené riziko srdcových problémov a závažných ochorení, ako je rakovina.

Zdroj: https://www.oliveoiltimes.com/olive-oil-health-news/arthritis-foundation-recommends-olive-oil/63385?utm_source=Olive+Oil+Times&utm_campaign=b487f4b237-RSS_EMAIL_CAMPAIGN&utm_medium=email&utm_term=0_cfd25322ac-b487f4b237-239113445

Extra panenský olivový olej je najbezpečnejší a zároveň najstabilnejší na varenie

by 15. júna 2018

Výskum zistil, že extra panenský olivový olej je najbezpečnejší a zároveň najstabilnejší na varenie

Austrálski vedci zistili, že extra panenský olivový olej (EPOO) je najbezpečnejší a najstabilnejší pri použití pri vysokých teplotách, čo rozptýlilo mýtus o varení s olivovým olejom.
By MARY WEST 15. mája 2018

Austrálski vedci v novej štúdii porovnali účinky tepelnej úpravy extra panenských olivových olejoch (EPOO) s množstvom iných bežných kuchynských olejov.
Zistili, že EPOO je najbezpečnejší a zároveň najstabilnejší aj pri použití pri vysokých teplotách. Štúdia tiež rozptýlili niekoľko nesprávnych názorov spojených s olejmi na varenie.

Repkový olej produkoval viac ako 2,5-násobok polárnych zlúčenín, ako EPOO a dokonca takmer dvojnásobne viac polárnych zlúčenín ako rafinovaný olivový olej.- Mary Flynn, výskumný dietetik, Brown Univ.

V štúdii publikovanej v časopise Acta Scientific Nutritional Health, vedci zohrievali populárne oleje na varenie a vykonali celý rad testov na posúdenie parametrov spojených so stabilitou.
Okrem EPOO, testované oleje zahŕňali aj panenský olivový olej, rafinovaný olivový olej, repkový olej, hroznový olej, kokosový olej, avokádový, arašídový, olej z ryžových otrubov a slnečnicový olej. Jedným z hlavných zistení bolo, že EPOO produkoval najmenšie množstvo škodlivých látok nazývaných polárne zlúčeniny. Rafinované oleje ich produkovali oveľa viac.

Časopis Olive Oil Times sumarizoval názor troch odborníkov: Sarah Grey, farmaceutka a odborníčka na výživu v Olive Wellness Institute ; Simon Poole, lekár, komentátor a autor Diéty olivového oleja ; a Mary Flynnová , výskumná dietetička v nemocnici Miriam Hospital a je aj v asociácii profesorov medicíny na Brown University.

„Keď je olej vystavený teplote, rozpadá sa a produkuje množstvo degradačných vedľajších produktov, ako sú polárne zlúčeniny,“ povedal Gray.
„Dôkazy ukazujú, že polárne zlúčeniny môžu mať škodlivý vplyv na zdravie a boli spojené s vývojom neurodegeneratívnych stavov, ako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba.“

Vynikajúci a stabilný EPOO je najbezpečnejší olej používaný pri varení. Vedúci autor Florencia de Alzaa poukázal na to, že skúšobné teploty v štúdii prevyšovali hodnoty používané pri bežných spôsoboch varenia.

„Tento výskum sa zameral na chemické a fyzikálne zmeny, ku ktorým došlo pri ohrievaní bežných austrálskych supermarketových olejov na 180 ℃ / 350 ℉ počas 6 hodín a postupne (cez 20 minút) od 25 do 240 ℃ / 475 ℉. V skutočnosti je to teplota oveľa vyššia ako štandardne používaná teplota pri varení v domácom prostredí, ako je 120 ° C / 248 ° F pri varení (sautéing), 160-180 ° C / 320-250 ° F pri hlbokom vyprážaní ( Fritovaní ) a 200 ° C / 400 ° F v peci – trúbe , “ povedal Gray.
„V posledných rokoch sme zaznamenali početné nepodložené tvrdenia, že je menej bezpečné variť na extra panenskom olivovom oleji, napriek tomu, že teploty vyprážania a varenia sú hlboko pod bodom dymovosti,“ povedal Poole. „Tento výskum poskytuje jednoznačné a definitívne dôkazy, ktoré by mali tento mýtus konečne vyvrátiť. Ukazuje sa, že extra panenský olivový olej je nielen bezpečný počas ohrevu pri bežných teplotách varenia, ale je to stabilný olej na varenie v porovnaní s inými. Produkcia potenciálne škodlivých polárnych zlúčenín a trans-tukov bola výrazne nižšia v EPOO.“


________________________________________
Vyvrátiť mýty o vyprážaní s olivovým olejom
Väčšina ľudí vie, že olivový olej má určité výhody pre zdravie a že jeho používanie pri nízkoteplotnom varení a pri konečnom spracovaní zvyšuje chuťové vlastnosti v potravinách, ale ako je to pri varení pri vysokých teplotácha a ako pri vyprážaní? Nedávna štúdia odhalila, že vyprážanie zeleniny v extra panenskom olivovom oleji bolo skutočne zdravšie ako varenie.
________________________________________

Analýza výsledkov tiež ukázala, že olejový bod dymu nepredpovedá jeho výkonnosť pri zahrievaní. Namiesto toho zistil, že v kombinácii s celkovou hladinou nenasýtených tukov, oxidačná stabilita a UV koeficienty sú presnejšími prediktormi. „Zaujímavé je, že v prípade, že olej má vysoký dymový bod, je to prednostné pre varenie s vyššou teplotou, a to napriek obmedzeným technickým dôkazom. Avšak podľa de Alzaa zistenia tohto dokumentu úplne odhalili tento veľmi bežný mýtus, „povedal Gray.
Štúdia tiež zdiskreditovala predstavu, že použitie repkového oleja je prospešné pre zdravie. Flynn povedal: „Repkový olej produkoval viac ako 2,5 násobok polárnych zlúčenín EVOO a takmer dvojnásobok polárnych zlúčenín dokonca rafinovaného olivového oleja.“
„Niektorí zdravotnícki odborníci neúmyselne odporúčajú, aby všetky olivové oleje a repkový olej boli rovnaké v prospech zdravia, pretože všetky majú vysoký obsah mononenasýtených tukov. Ak by obsah mononenasýtených tukov bol príčinou prínosu olivového oleja pre zdravie, potom by štúdie porovnávajúce rafinovaný olivový olej s extra panenskými by mali rovnaké pozitívne účinky a to nemajú. Zdravotné výhody extra panenského olivového oleja sú zjavne vďaka obsahu fenolových zlúčenín, „povedal Flynn.
„Zvyšovanie údajov ukazuje výživové výhody prípravy potravín s EVOO a zdôrazňuje jej ústrednú úlohu v stredomorskej diéte,“ poznamenal Poole.
Nová štúdia vychádza z tohto bohatstva výskumu tým, že ukazujú, že namiesto obmedzenia extra panenského olivového oleja, ktorý sa používa v šalátových dresingoch, môže byť použitý vo všetkých spôsoboch varenia.

Zdroj : https://www.oliveoiltimes.com/olive-oil-basics/extra-virgin-olive-oil-safest-most-stable-for-cooking/63179

Info o Kréte

by 22. marca 2017

Kréta (Grécky: Κρήτη Kríti; [kriti]) je najväčší a najľudnatejší z Gréckych ostrovov, piaty najväčší ostrov v Stredozemnom mori a jeden z trinástich administratívnych regiónov Grécka. Kréta tvorí významnú časť hospodárstva a kultúrneho dedičstva Grécka pri zachovaní svojich miestnych kultúrnych čŕt (ako je jej vlastná poézie a hudba). Kréta bola kedysi centrom Minojskej civilizácie (cca. 2700 – 1420 pred n.l.), ktorá je v súčasnosti považovaná za najstaršiu zaznamenanú civilizáciu v Európe.

 

Kolymvari (Grécky: Κολυμβάρι), tiež známy ako Kolymbari (Grécky: Κολυμπάρι), je mesto a bývalá obec územného celku Chania, Kréta, Grécko. Od roku 2011 miestna vláda určila, že bude súčasťou obce Platanias. To bola časť bývalej provincie Kissamos, ktorá sa vzťahuje na severozápad prefektúry Chania. Kolymvari je pracovné pobrežné mesto na južnom konci polostrova Rodopy a je miestnym centrom pre obchod, výrobu olivového oleja a rybárstvo. Neďaleko mesta je historický kláštor Moni Gonia. Väčšina poloostrova je neobývaná a trochu neúrodná a väčšina dedín je v blízkosti Kolymvari na južnom konci. Do obecného celku tiež patria Rodopi, Afrata, Vasilopoulo, Spilia, Kares, Episkopi, Vouves, Glossa, Panethimos, Nochia, Delian, Drakona, Ravdouchas, Kalidonia a Kamisiana. Región produkuje ročne asi 12.000 ton Extra panenského olivového oleja a je uznávaný región ako P.D.O. = CHOP (chránené označenie pôvodu)  prostredníctvom Európskej únie, pre špeciálne vlastnosti a vysokú kvalitu vyrobeného olivového oleja.

Mapka oblast Kolymvari

Subscribe to our newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Proin porttitor nisl nec ex consectetur, quis ornare sem molestie.